-
Fot. Agnieszka Sural
Program
Program Stałej Pracowni Artystycznej (Dialogu Międzygatunkowego / Interspieces Dialogue) odnosi się kluczowych aspektów związanych z twórczością artystyczną w dobie antropocenu (Paul Crutzen, 2000) i zmian zachodzących w zglobalizowanym świecie.
Przyszłość postkolonialnego i konsumpcyjnego społeczeństwa zależy od naszej zdolności rozpoznania bardzo różnych systemów myślowych oraz do ochrony i dbania o wartości zróżnicowanego życia. Dlatego w ramach pracowni, dzięki działaniom performatywnym i rzeźbiarskim, eksplorujemy pojęcia humanistyki środowiskowej związane z wartościami tj. różnorodność, sprawiedliwość społeczna i współistnienie międzygatunkowe.
Praktyka twórcza zajmuje się doświadczeniem, a doświadczenie jest bezpośrednim sposobem zrozumienia naszych relacji ze światem – z naturą, ze wszystkimi formami życia. Dlatego osnową zajęć są rzeźbiarskie ćwiczenia studyjne, które mają na celu doświadczenie materialności obiektów in situ. Dzięki nim osoby studenckie rozwijają umiejętność świadomego budowania form wizualnych, a co za tym idzie- samodzielnej twórczości artystycznej.
Przez praktykę artystyczno-badawczą poruszamy zagadnienia związane z przestrzenią i obiektem. Obserwując relację ciało- obiekt i ich wpływ na nasze zachowanie, poddajemy refleksji rolę przedmiotu we współczesnej kulturze.
Laboratoryjny format pracowni obejmuje badania terenowe z ćwiczeniami wizualnymi z zakresu postrzegania i praktyczne ćwiczenia klauzurowe przekładania doświadczeń na język projektowy. Próba ujęcia w szerokiej perspektywie artystycznej służy rozwinięciu indywidualnego języka twórczego i wpływa na wykorzystanie go w pracy przyszłego twórcy/ projektanta.
Celem zajęć jest nie tylko zaprezentowanie problematyki post-humanistycznej, praxis rzeźbiarskie i performatywne, ale także zachęcenie do krytycznej refleksji nad życiem w zatomizowanym świecie.

Realizacja tematów w trybie semestralnym i rocznym, ogólnowydziałowym, jak i we współpracy z innymi wykładowcami i wykładowczyniami.
Efekty działań Stałej Pracowni Artystycznej prezentowane są na wydziałowych wystawach oraz w wybranych instytucjach kultury.
Pracownia do wyboru dla osób studiujących na II i III roku studiów licencjackich oraz na studiach magisterskich.
Dni i godziny korekt: środy, godz. 9.30–13.00; piątki, godz. 14.30–18.00.