Dzięki inicjatywie dr Mikołaja Chylaka z kadry dydaktycznej Wydziału Wzornictwa ASP w Warszawie i Stowarzyszenia „Pogoń Ruska”, wkrótce do Ukrainy trafią skrzyneczki menstruacyjne powstałe ze skrzynek po amunicji. Właśnie rozstrzygnięty został konkurs skierowany do osób studiujących na zaprojektowanie identyfikacji wizualnej skrzyneczek.
Spośród zgłoszonych propozycji, jury w składzie Aldona Hartwińska ze Stowarzyszenia „Pogoń Ruska”, dr Magdalena Małczyńska-Umeda, dr Jakub Jezierski, dr Mikołaj Chylak i Dziekan Wydziału Wzornictwa ASP w Warszawie prof. Grzegorz Niwiński – wybrało projekt Aleksandry Pieczko. Drugie miejsce zajęła Maja Rowecka, a wyróżnienie otrzymały Marta Sowińska i Wiktoria Jabłońska. Gratulujemy!
Cel
Celem naszej misji jest stworzenie punktów, w których kobiety bezpłatnie i bez wstydu będą mogły pobrać środki higieny menstruacyjnej. Punkty będą rozlokowane w różnych miejscach we wschodniej części Ukrainy – w szkołach, punktach stabilizacyjnych, szpitalach, przychodniach i mobilnych punktach medycznych.
Środki będą pakowane w specjalnie przystosowane do tego skrzynki, które w codziennej, wojennej Ukrainie, służą wojskowym do transportowania zapalników do pocisków. Skrzynie są wytrzymałe i pojemne, ale przede wszystkim można je dostosować do naszego projektu bez dużych nakładów finansowych. Skrzynie to “odpady”, które żołnierze przekazują nam w dużych ilościach. W akcji wspomagają nas studenci i kadra Wydziału Wzornictwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie oraz polscy artyści których autorskie wersje skrzynek zostaną wystawione na licytację, z której dochód zasili naszą akcję.
Misja edukacyjna
Nasze skrzynki to nie jedyna forma wsparcia dla ukraińskich kobiet i osób menstruujących. Nakręcimy krótki film edukacyjny w języku ukraińskim, w którym wyjaśnimy w jaki sposób korzystać ze środków. Rozpoczniemy kampanię edukacyjną i przygotujemy ulotki, które trafią nie tylko do kobiet, ale też mężczyzn, między innymi żołnierzy, którzy w swoich oddziałach służą z żołnierkami.
Sytuacja
Ubóstwo menstruacyjne było w Ukrainie realnym problemem jeszcze przed pełnoskalową inwazją rosji. Dzisiaj dziesiątki tysięcy osób we wschodniej części kraju nie mają dostępu do podstawowych środków higienicznych, w dużej mierze środków higieny menstruacyjnej.
Do zbombardowanych przyfrontowych miast i wsi co jakiś czas dociera pomoc humanitarna. Jedzenie, ubrania i środki higieniczne to zwykle podstawa takich transportów. Jednak wśród nich bardzo często brakuje lub przywożone są w niedostatecznej ilości podpaski, tampony i inne środki higieny menstruacyjnej. Ich brak, połączony z niewiedzą, utrwalonymi przesądami i wstydem wpędzają nastolatki i kobiety w menstruacyjne ubóstwo. Skala problemu jest ogromna i będzie powiększać się z każdym miesiącem.
Będziemy informować o dalszych krokach naszej akcji.
- Otwórz okno dialogowe, slajd numer: 1
- Otwórz okno dialogowe, slajd numer: 2
- Otwórz okno dialogowe, slajd numer: 3
- Otwórz okno dialogowe, slajd numer: 4