Zapraszamy 28.05 (wtorek) od godz. 16:30 na Wydziale Wzornictwa na spotkanie z Mają Kotalą, aktywistką i projektantką, która poprzez swoje działania wspiera walkę z ubóstwem menstruacyjnym.

Z okazji Światowego Dnia Higieny Menstruacyjnej – 28 maja – Wydział Wzornictwa ASP gości w swojej przestrzeni Maję Kotalę z Sewing Together Kenya. Zapraszamy na finisaż Rajdu Victoria – niezwykłej akcji, podczas której Kotala buduje szkoły szycia w różnych zakątkach Afryki, prowadzi warsztaty z edukacji seksualnej i higieny menstruacyjnej. Uczy kobiety i dziewczynki podstawowych technik szycia, przede wszystkim zaś wykonywania wielorazowych podpasek.

Fundacja Sewing Together założona przez Maję Kotalę prowadzi program edukacyjny, którego celem jest współpraca z kobietami w zakresie mody i projektowania, tworzenia wykrojów, szycia, ale także marketingu, fotografii i biznesu, aby dać im szansę na niezależność w życiu i przyszłości, przeciwdziałając handlowi ludźmi i innym zagrożeniom.

W swoim programie Sewing Together zajmuje się również walką z ubóstwem menstruacyjnym, angażując się w organizację trzeciego już rajdu, w trakcie którego, w ciągu 40 dni przejeżdżając Afrykę, pomaga kobietom szyć wielorazowe podpaski

Projektantka i aktywistka skupia wokół siebie różnorodne środowiska osób działających charytatywnie i wspierających jej projekt. W tym roku Wydział Wzornictwa symbolicznie włączył się w  jej działania. W marcu Maja gościła w Katedrze Mody opowiadając o swojej karierze modelki, twórczyni modowej marki i specjalistki PR, która została aktywistką. Mówiła o Rajdzie, ale także o swojej stacjonarnej szkole Sewing Together, gdzie z tkanin z recyklingu podczas 3-miesięcznego kursu kobiety w kryzysie za darmo mogą nauczyć się praktycznego zawodu. Dzięki temu powstaje kolekcja, której sprzedaż utrzymuje szkołę.

Z okazji Dnia Kobiet w Katedrze Mody odbyła się akcja, podczas której grupa warsztatowa szyła wielorazowe podpaski według projektu Mai Kotali, nagłaśniając globalny problem wykluczenia menstruacyjnego. W podzięce Maja symbolicznie dedykowała nam szkołę w Malawi – od 21 marca 2024 roku warszawska ASP ma swój oddział w Mzuzu.

W programie:

• wystawa zdjęć z Rajdu oraz zdjęć Krzysztofa Błażycy

• premiera filmu „Pamiętniki Rajdowczyń” w reżyserii Mai Kotali oraz jej reporterskie wspomnienia

• prezentacja najnowszej kolekcji Sewing Together

• spotkania z autorami książek o Afryce – Beatą Lewandowską i Konradem Piskałą

• występ City Bum Bum grającego zachodnioafrykańską muzykę bębniarską

• pyszna kawa

• gra edukacyjna dla najmłodszych

Start: godzina 16:30

Miejsce: Wydział Wzornictwa ASP, Myśliwiecka 8, wejście, ogród, dziedziniec korytarz, sala 0.3

Organizacja: Maja Kotala (Sewing Together)

Koordynacja ze strony ASP: Aleksandra Jatczak-Repeć (Katedra Mody)