Pomosty Słupeckie
Paweł Grobelny zaprojektował serię pomostów w kształcie okręgów oraz minimalistyczne platformy, które harmonijnie łączą się z naturalnym krajobrazem jeziora, tworząc przestrzeń przyjazną dla mieszkańców i turystów. Pierwsze z kilkunastu zaprojektowanych elementów zostały zrealizowane w roku 2023.
Projekt Pawła Grobelnego to przykład doskonałego połączenia sztuki projektowania z poszanowaniem naturalnego środowiska. Projektant skupił się na mniejszych obiektach, które nie tylko dopełniają krajobraz, ale także zachęcają aktywnego korzystania z przestrzeni. Pomosty i platformy widokowe są nie tylko estetyczne, ale także funkcjonalne – umożliwiają odwiedzającym pełne doświadczenie piękna naturalnego otoczenia.
Projekt dla Jeziora Słupeckiego otrzymał już w tym roku nagrodę „Property Design Award 2024” dla najlepiej zaprojektowanej przestrzeni publicznej w Polsce oraz międzynarodową nagrodę przyznaną w Paryżu „DNA Paris Design Award 2024” w kategorii „Landscape Design”.
Serdecznie gratulujemy!
- Otwórz okno dialogowe, slajd numer: 1
- Otwórz okno dialogowe, slajd numer: 2
- Otwórz okno dialogowe, slajd numer: 3
„Za stworzenie wysokiej jakości przestrzeni publicznej poprzez świadome i wyważone decyzje projektowe. Proste, geometryczne formy drewnianych pomostów harmonijnie wpisują się w krajobraz jeziora, umożliwiając obserwację natury z nowych perspektyw. Nadbrzeże stało się atrakcyjnym miejscem spotkań mieszkańców, dając im szeroki wachlarz możliwości spędzania czasu wolnego. Kapituła doceniła zwłaszcza rozsądne gospodarowanie środkami, prostotę, czytelność i użycie naturalnych materiałów. Drewniane elementy z czasem nabiorą patyny, co jeszcze bardziej podkreśli spójność z naturą” — napisano w uzasadnieniu przyznania nagrody.
Nagrody Architektoniczne Województwa Wielkopolskiego
Celem konkursu jest wybranie wyróżniających się dzieł architektonicznych zrealizowanych na terenie województwa Wielkopolskiego w roku poprzedzającym daną edycję konkursu oraz przyznanie nagród w kategoriach: budynek użyteczności publicznej, budynek mieszkalny wielorodzinny, dom, wnętrze i przestrzeń wspólna.
dr Paweł Grobelny — projektant i kurator wystaw. Studiował na Akademiach Sztuk Pięknych w Paryżu, Lyonie i Poznaniu. Stypendysta Rządu Francuskiego w Paryżu, programu Casa de Velazquez – Academie de France w Madrycie oraz programu RU w Nowym Jorku. Jego prace znajdują się między innymi w kolekcjach Muzeum Designu w Monachium, Muzeum Sztuk Stosowanych w Budapeszcie, Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku i Muzeum Narodowego w Warszawie.
Projektuje zarówno meble jak i przestrzeń publiczną. Zaprojektował meble miejskie i instalacje dla ogrodu Albertine w Brukseli, ogrodu Zhongshan w Szanghaju, dzielnicy La Defense w Paryżu oraz w Strasburgu i Budapeszcie.
Na Wydziale Wzornictwa prowadzi Pracownię Projektowania Przestrzeni Publicznej, jest także kierownikiem studiów magisterskich.
Powiązane aktualności
-
nagroda / konkurs
Paweł Grobelny laureatem konkursu Property Design Award 2024
Autor otrzymał nagrodę główną w kategorii „Przestrzeń publiczna” za projekt zagospodarowania nabrzeża Jeziora Słupeckiego.19.12.2024 -
News
Nagroda DNA Paris Design Awards dla Pawła Grobelnego
Gratulujemy Pawłowi Grobelnemu nagrody DNA Paris Design Awards w kategorii „landscape design”. To już kolejna wygrana dla projektanta związanego z Wydziałem Wzornictwa w prestiżowym konkursie.19.12.2024