-
Kim jesteśmy?
01Key visual Magda Małczyńska-Umeda Wydział Wzornictwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie istnieje od 1977 roku. Nasz program promuje myślenie holistyczne, łączy projektowanie produktu, komunikacji wizualnej i przestrzeni oraz projektowanie ubioru z wiedzą o rynku, techno- logiach, naukach społecznych, sztuce i kulturze. Trzy kluczowe filary programu każdego kierunku to design, sztuka i teoria.
-
Co robimy?
02Julia Jaworska Obszary nauczania na Wydziale Wzornictwa odpowiadają na wyzwania, które stawiają przed projektantkami i projektantami przemiany technologiczne, społeczne, kulturowe, a także pilna potrzeba troski o środowisko i planetę. Program jest także odzwierciedleniem zainteresowań, obszarów praktyki zawodowej oraz osobowości wykładowczyń i wykładowców. Studentki i studenci mogą rozwijać swoje umiejętności w zakresie projektowania produktów codziennego użytku, usług, elementów transportu, a także rozwiązań skierowanych do konkretnych grup z uwzględnieniem ich potrzeb: dzieci, osób starszych, osób z niepełnosprawnościami.
-
Co nas wyróżnia?
03Wydział regularnie współpracuje z organizacjami pozarządowymi i fundacjami. Mamy na koncie m. in. współpracę z organizacjami zajmującymi się leczeniem uzależnień, wspieraniem seniorów, osób niewidomych i niedowidzących. Proponowane przez studentki i studentów projekty, oprócz produktów, przyjmują często formę rozwiązań systemowych. Projektowanie zaangażowane społecznie to temat często poruszany w pracach dyplomowych, zarówno licencjackich jak i magisterskich.
-
Wzornictwo w XXI wieku
04Pola Wiślicz Wzornictwo to dużo więcej niż projektowanie rzeczy pięknych. Design jest dziedziną aktywności ludzkiej odpowiadającą na wiele dylematów współczesności. Ma potencjał zmiany świata w lepszym kierunku: empatii międzyludzkiej i równości międzygatunkowej, przeciwdziałania różnego rodzaju wykluczeniom i konfliktom. Służąc swemu podstawowemu celowi, jakim jest reagowanie na potrzeby ludzi — fizyczne, intelektualne, emocjonalne — design może służyć podniesieniu jakości życia konkretnych społeczności, uwzględniając przy tym kwestie dotyczące m.in. zmian klimatu i migracji.
-
Nasza historia
051975 Krzysztof Kośmider pracuje nad modelem pracy dyplomowej (Ręczna kamera telewizyjna, promotor Andrzej J. Wróblewski) autor zdjęcia nieznany Prapoczątki Wydziału Wzornictwa łączą się z działającymi od 1954 roku na warszawskiej ASP Zakładami Doświadczalnymi, multidyscyplinarnym biurem projektowym pod kierownictwem legendarnego architekta, Jerzego Sołtana, a także pracownią, a następnie katedrą zajmującą się wzornictwem na Wydziale Architektury Wnętrz. Współpracownikami i następcami Sołtana byli późniejsi współzałożyciele Wydziału Wzornictwa Przemysłowego: Andrzej Jan Wróblewski i Lech Tomaszewski.