W naszej nowej kolumnie Design On Point przyjrzymy się spotkaniu kreatywności, formy i wpływu designu na rzeczywistość.

Design On Point

Pierwszy tekst przybliża trwające działania zainicjowane przez dr Mikołaja Chylaka i realizowane razem z osobami studiującymi. Na początku listopada wspólnie zaprojektowali i wyprodukowali 150 trenażerów z silikonu do nauki tamowania krwotoków, tzw. tamponowania, niezbędnych w szkoleniach medycznych w Ukrainie. Pisaliśmy o tym wcześniej!

Przejście treningu z wykorzystaniem trenażerów jest kluczowe dla nauki prawidłowych technik zatrzymywania krwotoków. Stworzone pod okiem Michała Oborzyńskiego, opiekuna warsztatu modelarskiego na Wydziale Wzornictwa, okazały się równie skuteczne, co wersje profesjonalne.

Od listopada Mikołaj Chylak zawiózł do Ukrainy już nie jedną, a kilka partii gotowych trenażerów, m.in. do centrum szkoleniowego dla wojska, do kilku ukraińskich brygad walczących w okolicach, a także do instruktorów zajmujących się edukacją w zakresie medycyny pola walki.

Autorką cyklu jest dr Antonina Konopelska z naszej kadry dydaktycznej.

Zajrzyj do cyklu