Potato Library na Wydziale Wzornictwa
W 2023 roku Fundacja Ziemniaki i założyła Potato Library – pierwszą w Warszawie publiczną czytelnię dla osób zainteresowanych badaniami artystycznymi i projektowymi oraz praktykami aktywistycznymi. Inicjatywa powstała z obserwacji faktu, że środowiska twórcze nie mają na ogół dostępu do najbardziej znaczących i aktualnych publikacji dotyczących teorii, filozofii i metodologii definiujących nasz świat naznaczony rosnącą polaryzacją, kryzysem klimatycznym czy przemocą kolonialną.
Potato Library to czytelnia oparta na zaufaniu, dostępna dla wszystkich dostrzegających progresywną społeczną wartość obszarów sztuki i projektowania. Jest tworzona przez społeczność i dla społeczności.
Przez niemal cztery tygodnie Potato Library ma swoją tymczasową siedzibę na Wydziale Wzornictwa ASP w Warszawie. Udostępniamy wybór publikacji, z których można korzystać na miejscu. Pop-upowa czytelnia stanowi pretekst do zastanowienia się nad niepewną rolą tego rodzaju miejsc i możliwości ich przetrwania jako przestrzeni powstających z myślą o konkretnych społecznościach. W trakcie rezydencji Potato Library na Wydziale Wzornictwa udostępniamy badania Anny Jurdzi Jurgielewicz, która zajmuje się kwestiami sprawczości różnego rodzaju bibliotek, towarzyszących im nurtów i wpływów, którym podlegają.
Reserach board Jurdzi (hasło: librarypractice)
Projekt “Jak żyją biblioteki?” zachęca do kolektywnego współtworzenia przyjaznej, kreatywnej przestrzeni, służącej gromadzeniu wiedzy i eksperymentom.
Siedząc i czytając, możemy poszerzyć swoje horyzonty i pogłębić interpretację materiałów drukowanych, odczytać z nich wątki m.in. praktyk badawczych z obszaru sztuki i projektowania oraz rozważyć czy ich przyszłość pokrywa się z naszą własną. Aranżacja przestrzeni, kojarząca się z relaksem czy rozluźniającymi ćwiczeniami, skłania do zwrócenia uwagi na to, jak informacje i wiedza mogą być doświadczane i przetwarzane w naszych ciałach.
Obecnie zbiory Potato Library znajdują się również w Zielonym OKU w warszawskim Ośrodku Kultury Ochoty, ul. Grójecka 75.
Warsztaty
DESIGN LIBRARY AS PRACTICE
prowadzenie: Anna Jurdzi Jurgielewicz, Josh Plough
20.03.2024 (środa), godz. 17:00–20:00
[ jęz. angielski ]
wstęp wolny, obowiązują zapisy: anna.palacz@asp.waw.pl
Warsztaty będą badać rolę bibliotek w badaniach projektowych jako przyjaznych przestrzeni służących eksperymentowaniu. Razem z uczestniczącymi osobami omówimy i zbadamy społeczną funkcję oraz znaczenie badań projektowych, w relacji do biblioteki Wydziału Wzornictwa ASP i Potato Library. Odpowiemy na pytania dotyczące naszych oczekiwań od tego rodzaju miejsc. Czy w ogóle z nich korzystamy? Jak poszukujemy informacji i wiedzy? I co tak naprawdę oznacza (re)search?
Wychodząc od publikacji Shelf documents: Art Library as Practice (red. Heide Hinrichs, Jo-ey Tanga i Elizabeth Haines), porównamy bardziej sformalizowaną bibliotekę wydziałową z nieformalnością, czy wręcz prekarnością Potato Library. Jak funkcjonują obie te przestrzenie? Czy możemy wyobrazić sobie nowe sposoby ich organizacji, aby odpowiadały współczesnemu projektowaniu, jego krytycznemu namysłowi i zmieniającym się definicjom? Jaką rolę może odegrać w tym procesie materialność?
Rezultatem warsztatów ma być prototypowa metodologia radzenia sobie z książkami i obiektami względem zmieniających się kontekstów i znaczeń obecnych w obu księgozbiorach.
Anna Jurdzi Jurgielewicz
Projektantka i performerka. Absolwentka studiów magisterskich z projektowania produktu i komunikacji wizualnej na Wydziale Wzornictwa ASP w Warszawie. Jej dotychczasowe projekty koncentrowały się na eksplorowaniu nowych form komunikacji, kolaboracji oraz budowaniu więzi międzyludzkich i wielogatunkowych, wykorzystując różne technologie i zasoby związane z ciałem i głosem, w tym performance, tworzenie obiektów i rysunek. Współzałożycielka kolektywu dźwiękowo-głosowego Radio Uziemienie, badającego ścieżki społecznej i ekologicznej regeneracji poprzez czytanie. Jej artystyczne realizacje były prezentowane m.in. przez Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, Centrum Sztuki WRO we Wrocławiu, Galerię Labirynt w Lublinie i Muzeum Ziemi w Warszawie
Josh Plough
Pracownik kultury skupiony na obszarze projektowania i jego miejscu w sieciach folkloru, tożsamości, polityki i przyszłości. Ukończył studia magisterskie z zakresu kuratorstwa i pisarstwa projektowego na Design Academy Eindhoven. Przez trzy lata pracował jako redaktor i kurator miejski w wydawnictwie i przestrzeni projektowej Onomatopee. Obecnie mieszka w Warszawie, gdzie założył fundację i bibliotekę badawczą Ziemniaki i, która koncentruje się na społecznej istotności mitów, rzemiosła i praktyk ludowych, umieszczając je w kontekście polityki populistycznej, wiary i technologii cyfrowych. Mentor programu New European Bauhaus i School of Form (Uniwersytet SWPS). W 2022 roku otrzymał stypendium Fondazione Fitzcarraldo w dziedzinie Polityki Kulturalnej w Conservatorio della Svizzera Italiana i jest współautorem tekstów na łamach takich magazynów jak DAMN Magazine, Revista-ARTA, Dialog, FORMY, CritiCALL!, Current Obsession i The Future of.
JAK ŻYJĄ BIBLIOTEKI?
Potato Library na Wydziale Wzornictwa ASP w Warszawie
Anna Jurdzi Jurgielewicz, Josh Plough
Wydział Wzornictwa ASP w Warszawie
ul. Myśliwiecka 8
18.03–15.04.2024
czytelnia czynna od poniedziałku do piątku
w godzinach od 11:00 do 19:00
wstęp wolny
Zrealizowano w ramach Programu Publicznego Wydziału Wzornictwa ASP w Warszawie we współpracy z fundacją i biblioteką badawczą Ziemniaki i.
Współpraca: Anna Palacz, Romuald Demidenko
W ramach Programu Publicznego na Wydziale Wzornictwa realizujemy wystawy i wydarzenia dyskursywne, które prezentują projektowanie jako narzędzie patrzenia na świat