HISTORIA DESIGNU
dr Agata Szydłowska
zajęcia online, czwartek 19.01, godzina 18
Modernizm często postrzegamy jako styl: dla jednych wysmakowany i praktyczny, dla innych – opresyjny i ponury. Tymczasem przekonanie o tym, że dobry dizajn jest powściągliwy, oszczędny w kolorach i pozbawiony niepotrzebnych dekoracji jest zakorzenione w sięgających XIX wieku ideach dotyczących nie tylko estetyki, lecz także klasy, rasy i płci.
Podczas wykładu prześledzimy kilka takich idei i zastanowimy się, jak niepokoje społeczne i lęk przed chorobami zakaźnymi mogą wpływać na kształt naszego bezpośredniego otoczenia.
Agata Szydłowska — pisarka, kuratorka i wykładowczyni. Absolwentka historii sztuki na Uniwersytecie Warszawskim i Szkoły Nauk Społecznych przy IFiS PAN, doktorka etnologii. Współautorka Zoepolis, cyklu wystaw i publikacji zbiorowej poświęconej projektowaniu poza antropocentryzmem. W maju nakładem Wydawnictwa Czarne ukaże się jej książka pod tytułem Futerał. O urządzaniu mieszkań w PRL.
NAJNOWSZE ZJAWISKA W MODZIE
Marcin Różyc
zajęcia online, wtorek 24.01, godzina 18
Sprzeciw wobec rasizmu i łamania praw człowieka, kultura i tożsamość queer, walka o widoczność osób transpłciowych, a także osób z niepełnosprawnościami. Wojna w Ukrainie oraz głos Palestyńczyków i Palestynek. Analiza pojęć “naród” i “wspólnota”. Symbioza ze sztukami plastycznymi.
Na współczesną modę i jej wizualną oprawę żywo wpływają zjawiska i procesy społeczno-polityczne. Przekaz ideowy stał się rdzeniem mody i jej kołem napędowym. Jak zabieranie głosu w sprawach praw człowieka, wyrażanie poglądów, zajmowanie stanowiska i rozliczanie się w własną przeszłością stało się ważniejsze, niż poszukiwanie nowej formy estetycznej?
Marcin Różyc — krytyk mody, wykładowca i kurator wystaw. Zajmuje się badaniem szeroko pojętych relacji mody ze sztuką, polityką i przemianami społecznymi. Na stałe związany jest z „Vogue Polska” i Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi, gdzie zajmuje się rozwojem kolekcji mody współczesnej.
Współpracował między innymi z Uniwersytetem Warszawskim, London Collage of Fashion, Topographies des Terrors w Berlinie, Muzeum Sztuki Nowoczesnej W Warszawie, BWA w Tarnowie. Jest autorem książek „Nowa moda polska” (Warszawa 2012), „Chrysalis” (Londyn 2016) i innych.
Masterklasy z Agatą Szydłowską i Marcinem Różycem odbywają się w ramach KURS-u DESIGN!
Trwający od stycznia do kwietnia 2023 roku KURS DESIGN! jest adresowany do wszystkich osób, dla których projektowanie jest przyszłością, narzędziem patrzenia na rzeczywistość, opisywania jej na nowe sposoby, pretekstem do budowania relacji i przełamywania barier.
Na Wydziale Wzornictwa prowadzimy zajęcia kształtujące interdyscyplinarne myślenie, dające solidne podstawy dla nowego pokolenia projektantek i projektantów czułych nie tylko na piękno, ale i otaczającą rzeczywistość, rozumiejących konieczność troski o biosferę i nastawionych na pracę zespołową.