I miejsce dla Angeliki Brzóski w konkursie make me!

Międzynarodowy konkurs make me! to jedno z najbardziej innowacyjnych wydarzeń w dziedzinie projektowania w Europie i kluczowa część Łódź Design Festival. Najważniejszym celem make me! jest prognozowanie nadciągających trendów oraz wsparcie młodych projektantów (w wieku 20-35 lat), którzy są gotowi do wejścia w branżę.
W edycji 2025 I miejsce i nagrodę pieniężną w wysokości 15.000 złotych otrzymała Angelika Brzóska za projekt UNI – Obiekty wspierające interakcje społeczne w miejskich przestrzeniach lokalnych. To praca dyplomowa zrealizowana w Pracowni Podstaw Projektowania, której promotorem jest dr Jan Buczek.
„UNI” to modułowy system mebli miejskich, który stanowi pretekst do dłuższego przebywania w przestrzeni pomiędzy blokami oraz częstszego nawiązywania interakcji między okolicznymi mieszkańcami. Obecnie katalog zawiera 10 modułów dostępnych w wielu wersjach, które mogą posłużyć do skomponowania różnych obiektów miejskich, jednocześnie porządkując przestrzeń spójnym kodem stylistycznym. Dostępność jest kluczowym aspektem projektu, elementy składające się na konstrukcję mają ułatwić użytkowanie mebla osobom z ograniczoną mobilnością, w tym osobom starszym. W celu zapewnienia maksymalnego komfortu użytkowania, oparcia i siedziska dostępne są również w wersji z izolacją termiczną. Zaprojektowane obiekty składają się wyłącznie z prefabrykowanych modułów, co ułatwia demontaż oraz wymianę lub naprawę poszczególnych elementów w przypadku ewentualnych uszkodzeń. Takie rozwiązanie pozwala zminimalizować koszty produkcji, a także zmniejszyć ilość odpadów, ograniczając zanieczyszczenie środowiska.
Angelika Brzóska – projektantka produktu, absolwentka studiów licencjackich na Wydziale Wzornictwa na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, a obecnie studentka studiów magisterskich na kierunku Projektowanie i Badania. Stypendystka stypendium Rektora ASP w Warszawie na rok 2022/2023. Jej praca dyplomowa została wyróżniona jako jedna z 30 najlepszych dyplomów projektowych w Polsce, Czechach, Słowacji i na Węgrzech w ramach międzynarodowego przeglądu Graduation Projects 2024.
Dorastanie wśród warszawskich wielkopłytowych blokowisk zaszczepiło w niej zainteresowanie tematyką mieszkalnictwa funkcjonalnego, sąsiedztwa oraz interakcji społecznych. Jej projekty wyróżnia wrażliwość na otoczenie oraz holistyczne podejście do projektowania. W swojej twórczości stara się promować wartość i jakość lokalnego rzemiosła, łącząc je z nowoczesnym wzornictwem przemysłowym.