Antonina Konopelska (1990). Pracuje z inscenizowanymi lub prowokowanymi sytuacjami dokamerowymi opartymi na osobistych doświadczeniach lub badaniach dokumentalnych, koncentrując się na zagadnieniach takich jak tożsamość, relacje międzyludzkie, proksemika – także wobec kontekstów społecznych. Fotografia, video, performance, obiekt, dźwięk to media, które wykorzystuje najczęściej. Zajmuje się też grafiką projektową.

Absolwentka Pracowni Przestrzeni Audiowizualnej „Kowalni” prof. Grzegorza Kowalskiego na Wydziale Sztuki Mediów Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie (MA 2016, BA 2014), Wydziału Neofilologii Uniwersytetu Warszawskiego (Instytut Studiów Iberyjskich i Iberoamerykańskich, 2014).

Pracę doktorską stworzoną pod kierunkiem prof. dr hab. Ewy Zawadzkiej i dr hab. Judyty Bernaś, prof. ASP obroniła w Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach (2022).

Autorka wystaw indywidualnych (m.in. „Wszystko, co mam(y)”, Project Room, CSW Zamek Ujazdowski, Warszawa, 2022; „Chór / The Choir”, Vienna Woods Gallery, Los Angeles, 2020; „Libertango”, TRAFO, Szczecin, 2018; „The Wax of Poland 3.1”, Galeria Promocyjna, Warszawa, 2018), uczestniczka wielu wystaw grupowych (m.in. „London Contemporary 5”, TheLine Artspace, Londyn, 2022; „Out of Poland”, Arena 1 Gallery, Santa Monica Art Studios, 2019; „A Process 2.0”, Miesiąc Fotografii w Krakowie, 2016; „Lektury”, galeria Salon Akademii, Warszawa, 2015; „Masquerade”, The Centre for Photography (CFF), Sztokholm, 2012).

Laureatka stypendium dla wybitnych młodych naukowców (2023),  XX edycji programu Młoda Polska (2023), programu „Kultura polska na świecie” Instytutu Adama Mickiewicza (2018-2023), Nagrody Artystycznej Ministra Spraw Zagranicznych im. Jerzego Warchałowskiego (2014), stypendium Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego za wybitne osiągnięcia artystyczne (2013).

Finalistka programu DEBUTS! (2015) oraz IN OUT Festival (2019). Członkini Stowarzyszenia Autorów ZAiKS. Jako visiting professor gościła m. in. w Pratt Institute (NYC), Anahuac University (Meksyk), Florida International University (Miami), ArtCenter College of Design (Los Angeles, Pasadena).

Prowadzi: Pracownia Kompozycji Brył i Płaszczyzn
email: antonina.konopelska@asp.waw.pl