Kurs dla MODY – pakiet 1

ad. Mikołaj Chylak
Ćwiczenia + korekty

zajęcia online

Uczestnikom kursu przed zajęciami zostaną przesłane zadania malarskie do wykonania w domu.  Zajęcia rozpocznie krótkie wprowadzenie dotyczące tematu malarstwa na egzaminach wstępnych, podczas studiów na Wydziale Wzornictwa oraz w pracy projektanta. Następnie przeprowadzona zostanie zbiorowa korekta dotycząca wykonanych wcześniej zadań oraz wybranych przez uczestnika kursu prac malarskich (nie więcej niż 3).
Technika: farby akrylowe, olejne lub tempery
Format: dowolny. W miarę możliwości, wskazane jest przymierzyć się do formatu egzaminacyjnego (100×70 cm)

Dr Mikołaj Chylak artysta wizualny. Prowadzi Pracownię Malarstwa i Rysunku na Wydziale Wzornictwa w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Specjalizuje się w malarstwie, sitodruku, a także tworzy wizualizacje do koncertów muzyki współczesnej. Swoje obrazy pokazywał na kilkudziesięciu wystawach zbiorowych, a także na kilkunastu wystawach indywidualnych, w kraju i za granicą. W roku 2018 był stypendystą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W roku 2019 na Wydziale Malarstwa ASP w Warszawie obronił pracę doktorską „Atlas jako zbiór i podróż”.
Zobacz więcej o pracowni

Na zajęcia prosimy przygotować:
brystol 100×70, farby plakatowe lub tempery lub akryle, pędzle, naczynia na wodę, paletę.

5 lutego 2022, godz: 10.00

WYKŁAD: Konstrukcja odzieży i wyobraźnia przestrzenna
wyk. Katarzyna Koperczak
Wykład

zajęcia online

Kurs wprowadza przyszłych studentów w problematykę zagadnień związanych z wyobraźnią przestrzenną w kontekście konstrukcji odzieży i projektowania ubioru. Spotkanie pozwoli zrozumieć w jaki sposób z trójwymiarowej bryły ludzkiej, przenieść wymiary na dwuwymiarową płaszczyznę jaka jest forma konstrukcyjna. Nacisk położony zostanie na terminologię, technologię produkcji ubioru/kostiumu w kontekście jego przeznaczenia.

Mgr Katarzyna Koperczak miłośniczka konstrukcji, kostiumów teatralnych i sztuki, absolwentka Instytutu Sztuki UŚ. Od 2010 roku prowadzi pracownię Konstrukcji i Technologii Ubioru w Katedrze Mody Wydziału Wzornictwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, gościnnie prowadzi wykłady na Wydziale Scenografii. Koordynuje produkcje kostiumów w Operze na Zamku w Szczecinie, współpracuje m.in. z Teatrem Ateneum w Warszawie, Instytutem Teatralnym w Warszawie, Operą Śląska w Bytomiu, Teatrem Nowy w Krakowie.

12 lutego 2022, godz: 10.00

Projektowanie ubioru / Fashion design
wyk. Damien Fredriksen Ravn
Wykład + ćwiczenia + korekty

zajęcia online

The fashion design course introduces future students to the development of a collection centred around the understanding of the crucial link between our past and our future. During our online lecture, we will emphasise on the importance of structure and coherency between garments and silhouettes, and the different aspects that makes a fashion collection come together as one complete work.

Damien Ravn has a Master in Fashion Design from the Royal Academy of Fine Arts in Antwerp and he has been teaching at the Warsaw Fine Arts Academy’s Fashion Department since its creation, being fashion design teacher of the 3rd year since 2013. Damien’s work has been featured in magazines and publications around the world, among others American, Italian, French and Chinese Vogue, and he has been awarded coveted prizes for his work, among others the ELLE Style Awards for the New Nordic Talent of the Year.
Zobacz więcej o pracowni

Please prepare for the classes:
papier A3 i A4, rysunki, kolaże (liczba i format dowolne) – własne źródła inspiracji uczestników kursu dotyczące mody. Przybory do rysowania, taśma klejąca, lalka typu Barbie.

26 lutego 2022, godz: 10.00

Podstawy projektowania – struktury
st. wyk. Janusz Noniewicz
Wykład + ćwiczenia + korekty

zajęcia online

W ramach kursu przygotowawczego omówimy i wykonamy ćwiczenia przygotowujące do wykonania zadania z projektowania mody na egzaminie wstępnym: omówimy przykładowe tematy, sposoby ich rozumienia i interpretacji: będziemy ćwiczyć umiejętność krótkiego zapisywania własnego rozwinięcia tematu i umiejętności korzystania z tych zapisków w trakcie realizacji zadania; będziemy szukać sposobów jak zapisać własne rozumienie tematu w rysunkach, jak rozwinąć potem te rysunki na projekty o charakterze modowym. Omówimy i przećwiczymy różne drogi poszukiwań inspiracji i spróbujemy skorzystać z różnych ich źródeł. Zastanowimy się nad obecnością inspiracji w projekcie – poszukamy dróg i sposobów ich cytowania i przekształcania.

Mgr Janusz Noniewicz założyciel, twórca programu i kierownik Katedry Mody Wydziału Wzornictwa ASP w Warszawie
Zobacz więcej o pracowni

Na zajęcia prosimy przygotować:
papier A3 oraz A4, nożyczki, klej, przybory do rysowania (kredki, ołówki, gazety i czasopisma do wycinania).