dr hab. Artur Frankowski, profesor ASP

Artur FrankowskiProjektant, twórca krojów pism i kurator wystaw poświęconych projektowaniu graficznemu. Profesor nadzwyczajny na Wydziale Wzornictwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Główne pola zainteresowania to teoria i praktyka projektowania graficznego, typografia, projektowanie książek i krojów pism. W 2004 roku obronił interdyscyplinarną pracę doktorską na Politechnice Warszawskiej dotyczącą czytelności pism drukarskich. W 2013 roku obronił na Wydziale Grafiki ASP w Warszawie pracę habilitacyjną  poświęconą związkom liternictwa i typografii w przestrzeni miejskiej z warsztatem współczesnego projektanta. Absolwent studiów podyplomowych „Expert Class Type Design” w Plantin Insitute of Typography w Antwerpii (2015). Zaprojektował kilkanaście krojów pism, w tym Grotesk Polski, krój FA Komunikat, Basel FA oraz Wasz FA.
Prelegent na konferencjach projektowych, m.in.: ATYPI w Helsinkach oraz Brighton, konferencji projektowania BODW (Business of Design Week) w Hongkongu i Międzynarodowej Konferencji Projektowania Książek w Shenzen.
W 2004 roku założył wspólnie z Magdaleną Frankowską studio projektowe FONTARTE,
specjalizujące się w projektach wydawniczych, typografii, projektowaniu systemów identyfikacji wizualnej i oprawie graficznej wystaw. Na swoim koncie studio ma realizacje m.in. dla: Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, „Zachęty” Narodowej Galerii Sztuki, Muzeum Narodowego w Warszawie, BWA Wrocław, Cricoteki, Muzeum Współczesnego Wrocław, 49 Nord 6 Est – Frac Lorraine, Moderna Museet Malmö i Van Abbemuseum.
Autor książek: „Typespotting. Warszawa” oraz „Henryk Berlewi“ (wspólnie z M. Frankowską).
Współkurator wystaw poświęconych projektowaniu graficznemu: „Eye on Poland” w Chinach, Japonii, Korei Płd. i Indiach (2010-2016), „Enfant Terrible” w Brukseli (2013) i „CARTEL PL” w Boliwii (2013).

Prowadzi: Pracownia Projektowania i Typografii (PPiT)