Konferencja FAIR DESIGN 2018 – NADMIAR

W dniach 18-19 maja 2018 odbędzie się II Międzynarodowa Konferencja Teorii i Krytyki Designu FAIR DESIGN 2018. Pierwsza konferencja Fair Design 2015: AKTYWNOŚĆ pokazała nam, że tak może się stać. Jej owocem stała się monografia naukowa. W naszym zamierzeniu konferencje te mają stać się forum umożliwiającym dyskusję wykraczającą poza zawodowe środowisko projektantów. Teraz zapraszamy do uczestniczenia, a także aktywnego udziału w drugiej edycji, której tematem nest NADMIAR.

FAIR DESIGN 2018 >>> DESIGN WOBEC WYZWAŃ WSPÓŁCZESNOŚCI: NADMIAR

Nadmiar jest hasłem, które przewrotnie opisuje kondycję współczesnego człowieka. Pomimo przesytu, jaki odczuwają mieszkańcy tzw. krajów rozwiniętych, miliardy innych są przytłoczone biedą, głodem, bezdomnością. Wprawdzie uczucia przesytu i niedosytu są subiektywne, niemniej jednak w skali społeczeństw obecność tych dwóch zjawisk pokazuje jak bardzo współczesny świat jest pozbawiony harmonii – popada w skrajności. Niestabilność ekonomiczna w warunkach globalizacji oznacza światowe oddziaływanie gospodarki niezrównoważonej. Kryzys ekonomiczny staje się normą. Rośnie rozwarstwienie społeczne, zjawiska skrajnej nędzy i niewyobrażalnego bogactwa nabierają ostrości. Nadmiar rodzi niedobór i odwrotnie. Społeczeństwa, które zaznały głodu, mają tendencje do tego, aby dążyć do przesytu, radzą sobie z obawą przed niedoborem poprzez tworzenie sztucznego nadmiaru. Tymczasem cierpiące z powodu przesytu społeczeństwa konsumpcyjne,, szukają ratunku” poprzez takie strategie jak np. redukcja, re-use, selekcja, wyłączenie, slow-life, minimalizm, świadome ograniczenie konsumpcji.

Zaprosiliśmy znów szereg znakomitych gości, są to m.in. prof. Bruce Brown – profesor gościnny na Royal College of Art w Londynie, redaktor Design Issues Research Journal, James Wallman – futurysta i właściciel firmy consultingowej The Future Is Here w ramach której zajmuje się doradztwem w zakresie strategii, innowacji i przyszłości, autor bestsellera „Rzeczozmęczeni”, Marcin Wicha – projektant i autor ksiażek „Jak przestałem kochać design” i „Rzeczy, których nie wyrzuciłem”, James Woudhuysen, brytyjski dziennikarz, który pisze m.in. dla The Economist, The Guardian, autor książek dotyczących innowacyjności w nauce, przemyśle i gospodarce, Adélia Borges krytyczka designu i kuratorka z Brazylii, Paula Quinon, filozofka, która prowadzi badania dotyczące m.in. zastosowania Big Data w mediach społecznościowych i w serwisach randkowych.

Konferencję wsparło patronatem SPFP (Stowarzyszenie Projektantów Form Przemysłowych).W organizacji pomaga nam także IAM (Instytut Adama Mickiewicza).

Konferencja daje też okazję do zgłoszenia aktywnego udziału >>> jesteśmy otwarci na propozycje prezentacji projektów. Propozycje powinny odnosić się do poniższych tematów:

1. Nadmiar produktów
2. Planowane zużycie, szybka wymiana rzeczy
3. Przeładowanie informacjami
4. Nadmiar innowacji
5. Współczesna nędza
6. Przeludnienie
7. Minimalizm

Na propozycje czekamy do 30 marca (do północy).

Tegoroczna konferencja jest włączona w obchody jubileuszu 40-lecia Wydziału Wzornictwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie.

Więcej informacji na stronie internetowej www.fair-design.pl
Konferencja ma też stronę na Facebooku

Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie © 2018

Korzystamy z technologii ciasteczek. Przeglądając naszą stronę zgadasz się na używanie ich. Polityka cookies.Rozumiem