40-lecie Wydziału Wzornictwa ASP w Warszawie

Od maja do sierpnia 2018 roku Wydział Wzornictwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie będzie obchodził 40-lecie powstania. Założycielami wydziału byli projektanci i artyści tej miary jak Jerzy Sołtan (asystent Le Corbusiera), Lech Tomaszewski, Jacek Sempoliński, Andrzej J. Wróblewski. Na program obchodów tego jubileuszu składa się szereg wydarzeń: trzy wystawy, dwa wydawnictwa oraz konferencja międzynarodowa.

Jesteśmy przekonani, że dla publiczności zaskoczeniem będzie jak innowacyjne projekty powstawały w historii powojennej Polski i powstają aktualnie w kręgu projektantów związanych z Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie, w jak dużym stopniu Ci projektanci i artyści tworzyli i tworzą nasze codzienne otoczenie. Przygotowywane wystawy i wydawnictwa zaprezentują setki najważniejszych realizacji projektowych pracowników i absolwentów Wydziału.

Dzisiaj Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie jest największą uczelnią artystyczną w kraju. Kształcimy na dziewięciu wydziałach artystów i projektantów, których twórczość jest znana w kraju i za granicą. Pracownicy i absolwenci Wydziału Wzornictwa od lat projektują i wdrażają projekty dla przemysłu i rzemiosła okręgu stołecznego, projektują przestrzeń miejską, meble miejskie, wnętrza budynków publicznych, budowle i założenia urbanistyczne. Nasz Wydział bierze udział w dziesiątkach działań współpracując z instytucjami społecznymi, władzami dzielnic, zakładami przemysłowymi i instytucjami kultury, współtworząc przestrzeń dla działań tożsamościowych miasta. Projektanci wykształceni na naszym wydziale od momentu powstania uczelni dają ogromny i znakomity wkład w budowę nowoczesnej stolicy Polski w obszarze materialnym kultury jak i w budowaniu jej wizerunku.

Nasz Wydział w międzynarodowym rankingu wydziałów projektowych Red Dot Design w 2013 roku zajął 13 miejsce na półkuli północnej, a nasi pracownicy i absolwenci realizują projekty na całym świecie; dla przemysłu, dla instytucji państwowych, dla ważnych przestrzeni miejskich.

Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie © 2018